Bahçe Mobilyalarında Ne Tür Kumaşlar Kullanılır?

1- Pamuklu

Pamuk yaygın olarak kullanılan bitkisel kökenli doğal bir elyaftır. İç mekan mobilyalarında ağırlıklı olarak kullanılan pamuklu kumaş dış mekan mobilyalarında çok tercih edilmemektedir. En önemli sebebi pamuk gibi doğal elyafların sentetiklere göre daha emici özelliğe sahip bir kumaş olmalarıdır.

2- Olefin

Olefin petrol bazlı sentetik bir kumaştır. Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Doğal yollardan elde edilen elyaftan üretilen kumaşlara göre dış mekanlarda kullanımı daha rahattır. Kuvvetli güneş ışığına ve neme karşı dayanıklıdır.

3- Polyester

Polyester de olefin gibi petrol bazlı sentetik bir kumaştır. Rattan bahçe mobilyalarında genellikle polyester kumaşlar tercih edilmektedir. Polyester kumaşlar doğal elyaftan üretilmiş kumaş türlerine göre daha çabuk kurur, daha kolay ütülenir ve daha kolay temizlenir. Üretim sırasında teflon maddesi ile kaplanmış kumaşın su tutmama özelliğini artar. Bu sebeple rattan bahçe mobilyalarında sık olarak dokunmuş ve teflon kaplanmış polyester kumaşlar kullanılmalıdır.

4- Ketenli

Keten linum usitatissium adlı bitkinin gövdesinden elde edilen doğal bir elyaftır. Ketenli kumaşlar oldukça dayanıklıdır ve içinde havayı saklı tutmaz. Fakat su emici özelliği nedeniyle dış mekan ürünlerinde çok tercih edilmezler.

5- Akrilik

Bu kumaş türü de polyesterden üretilen sentetik bir kumaş türüdür. Dış mekan şartlarına uygun, kuvvetli güneş ışıklarına dayanıklı, çabuk kuruyan ve kolayca temizlenebilen bir kumaştır.

Paylaş:

Projeler

Sponsorluklar


Ölçüler cm birimidir.
Bize Ulaşın